Badania
prenatalne
Postęp w diagnostyce prenatalnej przyczynił się do zwiększenia liczby dzieci, które jeszcze w życiu płodowym zostają doskonale zdiagnozowane przez lekarz wykonujących takie badania.

Coraz więcej ośrodków specjalizuje się w takich badaniach. Dzięki USG w II i III trymestrze lekarz jest w stanie ocenić wiele istotnych parametrów dotyczących rozwoju dziecka (np. położenie łożyska, ilość wód płodowych).

ECHO serca płodu

Kiedy istnieje podejrzenie jakichkolwiek nieprawidłowości w budowie serca dziecka, lekarz powinien skierować pacjentkę na badanie ECHO serca płodu.

Specjalistyczne badanie jakim jest echo serca płodu, powinien wykonać specjalista kardiolog prenatalny. W badaniu lekarz ma możliwość dokładnego zapoznania się z obrazem i strukturą serca . Może szczegółowo zapoznać się jak funkcjonuje serce.

Wszelkie nieprawidłowości wykryte w budowie i funkcjonowaniu serca to pewnego rodzaju ważny początek drogi. Ważne, żeby jak najszybciej zostać skierowanym do specjalistycznego ośrodka (lekarzy), który potwierdzi wykrytą wadę serca i zaproponuje konkretne postępowanie.

Czasami pojawia się dodatkowe wskazanie do przeprowadzenia dodatkowych badań np. amiopunkcji (pobranie wód płodowych) lub kordocentezy (pobranie krwi z pępowiny), aby wykluczyć inne genetyczne wady dziecka.

Postawienie diagnozy podczas badań prenatalnych, daje szansę rodzicom na psychiczne i organizacyjne przygotowanie się do jego narodzin dziecka. Pozwala na wybranie ośrodka, w którym przyjdzie na świat ich dziecko i w którym, będzie ono otoczone opieką od samych narodzin przez specjalistów, którzy zrobią wszystko aby miało ono jak największe szanse na przeżycie.

Bezwzględne wskazania,
do wykonania badania Echo serca płodu:

• podejrzenie wady serca płodu przez położnika.
• kolejna ciąża, kiedy w poprzedniej dziecko było obciążone wadą serca
• u matki w wywiadzie stwierdzono: cukrzycę ciążową, nadczynność tarczycy, epilepsję, choroby serca oraz leczenie z powodu niepłodności