O co warto
zapytać lekarza
Diagnoza lekarska oraz różne decyzje dotyczące postępowania medycznego często wywołują lawinę pytań, która zazwyczaj się pojawia w momencie, kiedy już jesteśmy po odbyciu rozmowy. Ważne, by każde pytanie, jak się pojawia zapisywać na kartce, aby mieć pewność, że podczas kolejnej rozmowy o niczym nie zapomnimy.
Sprawdź przykłady standardowych pytań do lekarza

Pobyt w szpitalu naszego dziecka jest dla każdego rodzica szczególnie trudny

Trudno odnaleźć się w tej sytuacji. Należy chociaż zachować pozory spokoju, które potrzebne są nie tylko rodzicom ale też ich dziecku. Okazywanie niepokoju, nerwów nikomu nie pomaga, a już szczególnie dziecku, opiekunowi czy też personelowi medycznemu.

Pamiętajmy, że warto zadawać pytania. Rodzaj pytań zawsze zależy od stanu pacjenta, od tego czy jest to stan bezpośrednio po operacji, czy też dziecko znajduje się na badaniach kontrolnych na oddziale.

Operacja serca u maluszka niezmiernie stresuje każdą mamę i tatę, oraz najbliższą rodzinę. Często kiedy, trudno nam zebrać myśli zadajemy lekarzowi pytania „czy wszystko jest w porządku” , „czy coś się zmieniło”. Często padają wówczas odpowiedzi, że stan jest :” bez zmian”, „stabilny”, „ciężki”. Nie zawsze te odpowiedzi są wystarczające dla rodzica. Jak zatem zadawać pytania po zabiegu operacyjnym?

FUNDACJA MAMY SERCE

Pamiętajmy

Personel medyczny zobowiązany jest udzielić nam informacji o stanie naszego dziecka.
Weźmy jednak poprawkę, że każdy lekarz lub pielęgniarka też mogą być bardzo zmęczeni i może czasem zarzucenie dużą ilością pytań może być w danym momencie bardzo męczące(np. tuż po wyjściu z sali operacyjnej).
Warto wówczas zapytać : „czy można w danej chwili porozmawiać a jak nie w tym momencie, to kiedy mogę porozmawiać bo mam kilka pytań”.
Wszyscy jesteśmy ludźmi i warto, abyśmy myśleli że po drugiej stronie też jest człowiek.
Jakie pytania warto zadać lekarzowi po zabiegu operacyjnym:
1. Pytanie

Jeśli nie to kiedy lekarze planują ekstubować ( ekstubacja- usunięcie rurki z dróg oddechowych pacjenta. Wykonuje się ją, gdy pacjent odzyskuje w pełni świadomość i oddycha samodzielnie, a jego parametry życiowe są w normie i nie zagrażają jego życiu)
2. Pytanie

Czy parametry życiowe ( ciśnienie krwi, saturacja, tętno) są zadawalające na dany stan pooperacyjny, a jeśli nie to co może być tego przyczyną.
3. Pytanie

Jeśli nie to kiedy lekarze planują jego zamknięcie.
4. Pytanie

W jaki sposób? Kiedy i czy będzie możliwe karmienie mlekiem matki?
5. Pytanie

Jakie plany postępowania pooperacyjnego są na najbliższe godziny, dni? Jakie zastosowano leki?
6. Pytanie

Czy, kiedy i w jaki sposób mogę pomóc w opiece nad moim dzieckiem? (może dostarczyć jakąś zabawkę, mleko, pieluchy)