Poczytaj, Psychologia

Pierwszy dzwonek w szkole? Porozmawiaj ze swoim dzieckiem!

Pierwszy dzwonek szkolny i rozpoczęcie nowego roku nauki to zawsze czas wielu zmian i nowości, które silnie działają na psychikę uczniów, również naszych serduszkowych skarbów. I to nie tylko pierwszoklasistów. Można cieszyć, się jak się słyszy, że nasze dziecko „rwie się” do szkoły, do kolegów i koleżanek. Często jednak się zdarza, że nie ma radości z pierwszego dnia szkoły.

Jak pomóc dziecku w przezwyciężeniu lęku, który związany jest z pierwszym dniem w szkole? 

Najbardziej pomagają dobre relacje rodzic-dziecko. Dziecko powinno czuć, że ma wsparcie w najbliższych a jego obawy są akceptowane i …. że jest kochane. 

Ważne są rozmowy o jego obawach i wątpliwościach związanych ze szkołą.

– nie przedstawiajmy szkoły jako miejsca, gdzie mogą spotkać dziecko jakieś przykre niespodzianki. Nie mówmy np. „ jak pójdziesz do szkoły to już cię poustawiają” lub „ oj już się tobą zajmą w tej szkole”

-nie lekceważmy drobnych nawet problemów bo mogą powrócić ze zdwojoną siłą.

– nie obiecujmy nagród za pójście do szkoły ( nowa zabawka, słodycze) 

– nie śmiejmy się z problemów, o których mówi nam nasze dziecko. Zawsze zainteresujmy się nimi. Zdanie „ nie chcę iść do szkoły , bo mnie nie lubią” lub „ mam głupich kolegów” powinno zaniepokoić. W stwierdzeniu tym może kryć się problem przemocy lub brak akceptacji ze strony rówieśników. 

Nikt nie będzie większym wsparciem dla Twojego dziecka niż Ty sam. Warto, aby pokazać już na samym początku trudów uczniowskich, że jesteś osobą, która zawsze zrozumie, wytłumaczy, pocieszy i  da dobrą radę.