Bezradność rodzica z powodu niemożliwości uspokojenia płaczącego dziecka często sięga zenitu. Dziecko płacze a Ty nie wiesz, jak temu zaradzić. Taki problem niejednokrotnie spotyka każdą mamę a często też tatę. Jest to zupełnie normalne choć bardzo stresujące. Są jednak sprawdzone sposoby, które warto wypróbować, aby pomóc swojemu maluszkowi ale również samemu sobie.
Nie wszystkie sposoby mogą się sprawdzić. Powodów płaczu może być wiele. Każda młoda mama nie od razu wie o co chodzi płaczącemu dziecku. Czy coś mu poważnego nie dolega? Po jakimś czasie będzie wiadomo, kiedy dziecko płacze bo jest śpiące i dlatego marudne, lub ma kolkę czy też ząbkuje. Mama z pewnością rozpozna, kiedy dziecko płacze, gdy cos poważnego mu dolega.
Nie każdy sposób na uspokojenie sprawdzi się u każdego dziecka. Warto jednak próbować, ograniczając się do dwóch lub trzech. metod sprawdzających się w uspokajaniu maluszka.
- spróbuj pogłaskać plecy, buzię, nóżki lub brzuszek malucha.
- nie zapominaj o tym, żeby nie tracić kontroli nad sobą. Twoje maleństwo wyczuwając twoje zdenerwowanie na pewno nie będzie spokojniejsze.
- otul dziecko kocykiem
- kołysz cicho szepcząc lub śpiewając spokojną kołysankę
- trzymaj dziecko blisko siebie w nosidełku.
- zapewnij uspokajający ruch – przejażdżka wózkiem, fotelik bujany
- pomóż znaleźć dziecku własną rękę do ssania lub daj mu coś, co może ssać np. smoczek, gryzaczek.
- w przypadku kolki, stosuj specjalny masaż. Przytrzymaj dziecko twarzą w dół, z brzuszkiem ułożonym wzdłuż Twojego przedramienia i przytrzymaj ręką między nóżkami. W ten sposób masujesz brzuch.
- woda oraz ciepło na skórze działa kojąco na dziecko. Wspólne kąpiele mogą stanowić cudowne doznania zarówno dla dziecka jak i mamy.
- lusterko czyni czary – można spróbować zabawy z lusterkiem. Dzieci to bardzo zajmuje.
- na 2-3 godziny przed planowym położeniem dziecka spać, warto wyciszyć aktywności, przyciemnić światło, poczytać spokojnym głosem bajkę.
- kiedy dziecko płacze podczas kąpieli warto , zrobić cieplejszą wodę, ogrzać pomieszczenie i pamiętać, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów.