Ciekawostki do poczytania, Poczytaj

Smoczek – co warto wiedzieć?

Smoczek jest często pierwszym atrybutem wielu noworodków i niemowląt. W pierwszych dobach po urodzeniu zaspokaja potrzebę ssania, wycisza i uspokaja maluszka. 

Stosowanie u noworodka smoczka ma swoich przeciwników i zwolenników. Wielu rodziców uważa, że pełni on rolę tzw. „uspakajacza”  dziecka. Używanie smoczka odgrywa jednak rolę przede wszystkim jako zaspokojenie wzmożonego odruchu ssania u maluszka.

Dla wielu dzieci odruch jest tak silny, że czas karmienia nie jest wystarczający. 

Dzieci bardzo chętnie ssałyby pierś przez prawie całą dobę, nie tylko z powodu głodu, ale również dlatego, żeby czuć bliskość z mamą. Długie karmienie jest  często dla mamy bardzo uciążliwe zarówno fizycznie  jaki i psychicznie. 

Smoczek pomaga dziecku  opanować emocje,  uspokaja, wycisza, pomaga w zasypianiu oraz przeciwdziała nawykowi ssania kciuka.

Często jest  polecany wcześniakom i noworodkom z różnymi problemami zdrowotnymi , ponieważ ułatwia uspokoić dziecko podczas  różnych badań i zabiegów medycznych. Dzięki ssaniu smoczka dziecko wzmacnia mięśnie służące mu również do ssania mleka mamy.

Smoczek może być jednak powodem pojawiania się problemów z wymową lub zgryzem. Nie jest tu jednak winny sam smoczek a  jego wybór lub sposób używania (  zły rozmiar, podawany zbyt często , niewymieniany, czy też zamaczany w słodkich napojach) 

Może się zdarzyć, że smoczek będzie przyczyną złego zgryzu w przyszłości. Jednak ma to miejsce, kiedy jest niewłaściwie dobrany lub niewłaściwie stosowany. Każdy smoczek dla twojego dziecka powinien posiadać atest. Musi być dobrany do wieku dziecka i wraz z rozwojem wymieniany. Często należy kontrolować  jego stan i sprawdzać czy nie widać oznak zużycia. Wszystkie pęknięcia, osłabienia uchwytów są powodem do jak najszybszej wymiany.

Wadom zgryzu można zapobiegać stosując smoczki ortodontyczne, o specyficznym kształcie, trochę przypominającym sutek piersi podczas ssania. Dopasowuje się do kształtu buzi i jest łagodny dla dziąseł i zębów. Smoczek ortodontyczny zaleca się kupować ok. 5 mies. życia, kiedy dziecko  ma już wyrobiony odruch ssania.

Kiedy zacząć używać smoczek? Niektóre noworodki doskonale radzą sobie ze smoczkiem inne nie i wypluwają go natychmiast po podaniu. W przypadku wcześniaków, aby pomóc w wykształceniu  odruchu ssania, można podawać smoczek  już kilka dni po urodzeniu, więcnie trzeba wahać się przed pierwszym użyciem już kilka dni po urodzeniu. 

Kiedy dziecko jest głodne, spokojne, gaworzy lub spokojnie śpi to nie próbujmy na siłę podawać smoczka. 

Jak często stosować smoczek w ciągu dnia? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. To wszystko zależy od potrzeby dziecka. Częściej smoczka będzie wymagało dziecko, które ma kolki lub ząbkuje a rzadziej  noworodek, który przesypia większość dnia. Dziecko, które ząbkuje będzie się domagało smoczka, ale nie z powodu chęci zaspokojenia odruchu  ssania, ale dla potrzeby masażu dziąseł i tutaj warto pamiętać o podaniu dziecku gryzaka a smoczek ewentualnie do uśpienia i wyciszenia  emocji.

O czystość smoczka trzeba bardzo dbać. Przed pierwszym użyciem warto zapoznać się z instrukcją. W razie potrzeb wyparzać 1xdziennie a jeśli upadnie na ziemię umyć pod bieżącą wodą. Nigdy nie brać do własnych ust. Smoczek najlepiej wyparzać pozostawiając go w naczyniu na około 5 minut. 

Czy da się bez smoczka uspokoić maluszka? Pewnie, że tak! Jest wiele sposobów i spokojne można to zrobić bez smoczka.